Obeta jednotlivcov proti totalite včera a dnes: 21. august 1968 - 21. august 2015

Autor: Miroslava Szitová | 22.8.2015 o 14:29 | (upravené 23.8.2015 o 10:51) Karma článku: 8,69 | Prečítané:  1461x

„Kráľ je nahý“, kričalo dieťa a otvorilo oči všetkým. „Prečo máme byť dobrí, keď sa dnes dobrí majú horšie ako zlí“, pýtal sa ma pred troma rokmi 14. ročný chlapec, ktorý navštevoval kurz v rovesníckej skupine na pomoc spolužiakom.

Ako reagujú ľudia zvyčajne pri nešťastí iných?

Kedysi viac citlivosti a priateľskej pomoci, dnes viac médií a otrlosti s otázkou, čo za to...

Žijeme v spoločnosti, ktorá nás z rôznych strán zasypáva množstvom informácií. Lenže cieľom nie je pravdivo informovať, ale získať človeka, ktorý bude čítať, kupovať, sledovať – ide o predaj a manipuláciu s cieľom zarobiť. LEN NECH ČLOVEK kúpi, skonzumuje a zas sa vráti, aby „konzumoval“... A kde sa vytratil zmysel pre spravodlivosť? Kde sa vytratil zmysel pre pravdu? Kde sa vytratila citlivosť a zodpovednosť?

 

„Kráľ je nahý“, kričalo dieťa a otvorilo oči všetkým.

„Prečo máme byť dobrí, keď sa dnes dobrí majú horšie ako zlí“, pýtal sa ma pred troma rokmi 14. ročný chlapec, ktorý navštevoval kurz v rovesníckej skupine na pomoc spolužiakom... Bolo to to isté zvolanie dieťaťa s pohľadom na realitu dneška.

Spoločnosť však zatvára oči a kriví svojich členov, kriví budúcu generáciu. Nevieme, kto hovorí pravdu, ťažko rozlišujeme dobro od zla, necháme sa dookola zavádzať a manipulovať.

Chceme sa mať lepšie, obchody praskajú vo švíkoch, kupujeme nové autá, obliekame značkové veci, chodíme na dovolenky, ale človek prestáva byť človekom. Pod rúškom lákavého pohodlia s cieľom mať viac, ničíme vzťahy ako veci na jedno použitie, psychológom a psychiatrom pribúdajú pacienti a skutočné hodnoty nám utekajú pomedzi prsty.

 

Čo skutočne potrebujeme a k čomu vedieme mladú generáciu?

Včera sme si pripomínali 21. august 1968, o ktorom sa mladí učia len veľmi málo. Išlo o okupáciu, ktorú manipulátori nazývali „bratská pomoc“ a išlo o boj za slobodu, ktorú nazývali kontrarevolúciou. Aj vtedy sa našli hrdinovia, ktorí kričali a svedčili: „kráľ je nahý“. Títo ľudia boli perzekuovaní, prenasledovaní, trápení, mučení, zabití... Povedali pravdu, bojovali za spravodlivosť, odhaľovali klamstvo... Aj za cenu straty vlastného pohodlia, straty slobody, smrti.

 

Ako sa dnes správajú „mocní tohto sveta“, predstavitelia štátu a médií?

Sú súčasťou totality konzumu a namiesto formovania a ochrany hodnôt, deformujú. Podvod nazývajú optimalizáciou a konsolidáciou. Klamstvo a manipuláciu nazývajú hrou, relativizujú pravdu a spravodlivosť.

Potrebujeme hrdinov dnešnej doby. Potrebujeme obetu jednotlivcov, aby sme mohli otvárať oči pre pravdu a skutočné hodnoty. Potrebujeme vzory pre mladú generáciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?