Ficova návnada starostom je ďalšou ranou demokracii a ničením školstva

Autor: Miroslava Szitová | 2.5.2015 o 20:54 | Karma článku: 14,12 | Prečítané:  2730x

Blížia sa voľby a premiér potrebuje ISTOTY, momentálne v podobe hlasov, ktoré mu získajú starostovia a primátori. Áno, celé divadlo o istotách pre ľudí je iba zabezpečením seba a istôt pre „istotných“. Presne tak to predvádza R. Fico so svojim tímom celé volebné obdobie. Zatiaľ sa veľmi nesekol a jeho voliči sú nadšení. No a čo, že v Nemecku si vláda nedovolí vlaky zadarmo, my na Slovensku sme lepší, my na to máme... Veď práve týmto Smerom vedú istoty pre „istotnych“... Lenže „istotní“ sa raz dostanú na Svetlo a ľudia začnú chápať... Tak sa to deje po kauze CT-cka, Váhostavu a Fico stráca pôdu pod nohami. Už sa nedarí zakrývať, už sa nedarí manipulovať. Na stole sú mená konkrétnych „istotných“ ľudí, ich majetky, vily, prepojenia, schránky a obetovanie niektorých ministrov je iba smiešnou záplatou. 

Fico stráca pôdu pod nohami a kvôli výsledku volieb neváha obetovať školstvo.

Blížia sa voľby a premiér potrebuje zabezpečiť ISTOTY, ktoré výrazne ohrozila kauza Váhostavu. Zisťujú sa preferencie a predseda vlády stojí pred delegátmi snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Tu je cieľová skupina, nositelia istých hlasov. Čo im dať, čo im sľúbiť, čo im povedať.... Veď cieľ je jasný: vyhrať voľby. V utorok 28. apríla na 26. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pred delegátmi vyhlásil: "po prvé, ak pôjde o riaditeľa školy, môžu ho vetovať, po druhé, ak ani po vete nedostanú tí, ktorí majú riaditeľa ustanoviť, rozum, tak to bude zastupiteľstvo, ktoré o riaditeľovi rozhodne. Nie je možné, aby ste mali zodpovednosť, no nemali v rukách konkrétne kompetencie.“ Prečo premiér sľubuje?

Už v prvej vláde SMER, SNS, HZDS (2006-2010) odobrali právomoci zastupiteľstvám a pridali ich starostom a primátorom. Zmena narušila dovtedy demokratickú, rovnocennú a nezávislú pozíciu zastupiteľstvu voči starostovi. Silné spojenie so ZMOSom sa potvrdzuje aj v druhej vláde R. Fica, keď financie určené na voľnočasové aktivity vzali centrám voľného času a plošne ich prideľujú obciam bez viazania účelu a bez ohľadu na to, či centrum voľného času v obci existuje. Berie peniaze, ktoré patria deťom na rozvoj talentov a zmysluplné trávenie voľného času. Nepomôžu sťažnosti rodičov, petície, apelovanie na výkon, za ktorý sa má platiť. Výsledok: Dnes obce a mestá dostávajú školské peniaze, ktoré môžu použiť na cesty, chodníky, potoky, alebo...

Ďalšia rana školstvu a demokracii prichádza práve teraz. Premiér ju ohlásil na sneme ZMOSu. O riaditeľoch škôl a školských zariadení bude rozhodovať starosta, primátor, prípadne zastupiteľstvo, nie rada školy, ktorá je samosprávnym orgánom školy a voľba je jednou jej z kompetencií zo zákona. Fico svojim vyhlásením ide dokonca aj proti pripravovanému návrhu z dielne ministra školstva vlastnej vlády.

Hľadá priazeň u starostov a primátorov, ktorí majú priamy kontakt s voličmi a výrazne môžu ovplyvniť výsledky parlamentných volieb. Neváha pritom obetovať školstvo, tisíce pedagogických i nepedagogických zamestnancov, rodičov a najmä žiakov. Pri výbere riaditeľa školy doposiaľ rozhoduje rada školy, ktorá je tvorená z radov učiteľov, rodičov, nepedagogických zamestnancov, zástupcov zriaďovateľa, žiakov. Áno, môžeme hľadať jej optimálne zloženie pri voľbách, doplniť ju odborníkmi. Fico však neváha odobrať jej právomoc a zasiahnuť do demokratického a slobodného rozhodovania v školách a školských zariadeniach. Svojim krokom vezme kompetenciu rade školy danú zo zákona, zasiahne priamo do samosprávy školy a dovolím si povedať aj do chodu školy ako takej, na čo doplatia v konečnom dôsledku deti. Otvorí cestu korupcii, rodinkárstvu a úplnému ovládaniu školy zriaďovateľom. Demokracia na Slovensku utŕži ďalšiu ranu. Dnes sa predčasne tešia starostovia a primátori. „Zajtra“ môžu byť na rade aj ich kompetencie.

Dejiny učia, že demokracia bez hodnôt sa rýchlo premieňa na jasnú alebo kamuflovanú totalitu. (Ján Pavol II)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?