Odstúpiť – kachličkár – slobodné voľby

Autor: Miroslava Szitová | 8.11.2014 o 2:21 | (upravené 8.11.2014 o 2:32) Karma článku: 12,50 | Prečítané:  2205x

Odstúpiť, odstúpiť.... Možno je to zhoda náhod, že súčasný predseda parlamentu, áno, ten, ktorý pred 25 rokmi kachličkoval, vyhlásil voľby do samosprávy na 15. 11. 2014.    

PRED 25. ROKMI – NEŽNÁ (ZAMATOVÁ) REVOLÚCIA

Mala som 16. rokov a zvolili ma za predsedníčku štrajkového výboru zastupujúcu prvákov na strednej škole. Nosila som pripnutú trikolóru a tešila sa na slobodu, ktorú však bolo treba vybojovať. Hodinu po hodine, minútu po minúte som sledovala správy z Prahy, Bratislavy a ďalších miest. V rozhovoroch s ľuďmi bolo cítiť obrovskú nádej, občas však bolo počuť aj slová o invázii „priateľských vojsk“, ktorá nasledovala po pokuse o zmenu režimu v roku 1968. Nie, nebolo to jednoduché vzdanie sa moci. Bol to zápas o slobodu.

 

40 ROKOV KOMUNIZMU

Vláda jednej strany, ktorá mala obsadené všetky posty a kontrolovala každého a všetko. Žiadna sloboda tlače a prejavu. Žiadne cestovanie do zahraničia pre bežného človeka. Ostnatý drôt okolo štátnych hraníc. Štúdium len pre vyvolených. Žiadne náboženské prejavy bez postihu. Nemožnosť vysloviť, napísať svoj názor, ktorý by nekorešpondoval s ideológiou. Cenzúra v médiách, hudbe, divadlách... Žiadne slobodné voľby, iba lístky, ktoré museli ľudia vhodiť do urny, aby účasť dosiala nad 90%, s jasným výsledkom. Komunistická strana ako „vedúca sila v spoločnosti a v štáte“. Tvrdé sankcie, väzenia, vyhrážanie, smrť, prenasledovanie. Následky pre celú rodinu „previnilca“, nepriateľa štátu.

 

POŽIADAVKY ĽUDÍ 17. NOVEBRA 1989

Ľudia skandovali heslá „Chceme slobodu!", „Slobodné voľby", „Preč s totalitou". „Chceme pravdu!“, Na Vianoce slobodu!“, „Študenti všetkých fakúlt, spojte sa!“, „Študenti, už nikdy o nás bez nás!“, „Nechceme Miloša!“, „Lidové noviny študentom“, Pravda víťazí“,  „Chceme demokraciu!", „Slobodnú republiku v slobodnej Európe“, Poďte s nami!", „V jednote je sila!“, „Koniec vlády jednej strany“, „Nechceme vládu jednej strany“, „Odstúpiť, odstúpiť!“............

A nezabudnuteľné slová pána prezidenta Václava Havla: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. 

DNES PO 25 ROKOCH

Často počúvame, že žiadna revolúcia nebola. Že to bolo vopred pripravené. Znovu máme vládu jednej strany a ľudia kričia predsedovi parlamentu: „Odstúpiť“.........

 

A ČO NÁS ČAKÁ

Komunálne SLOBODNÉ VOĽBY, ktoré máme vďaka 17.NOVEMBRU 1989. Využi šancu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?