Nie je Pollák ako Pollák a nie je reforma ako reforma...

Autor: Miroslava Szitová | 2.12.2013 o 0:56 | (upravené 3.12.2013 o 11:16) Karma článku: 11,99 | Prečítané:  1839x

Je podľa Vás múdrym človekom ten, ktorý dostane do rúk plán i materiál na stavbu domu a napriek tomu sa podľa neho nechce riadiť a ešte býva v provizórnej nebezpečnej chatrči? Problém s neprispôsobivými ľuďmi na Slovensku je dlhodobo neriešený a ich počet neustále narastá. Všade v médiách čítame, vidíme a počúvame, že žiadna vláda nič neurobila... Nechcem hodnotiť, ale objasniť niektoré skutočnosti. Ako je to s tými Pollákovcami a reformami?

Miroslav Pollák bol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, odvolaný 30.9. 2012. V úrade pôsobil za vlády Ivety Radičovej a ešte pár mesiacov u Roberta Fica. Počas relatívne krátkeho obdobia (dva roky a dva mesiace) vypracoval spolu s tímom odborníkov z rôznych sektorov „Stratégiu SR pre integráciu Rómov do roku 2020", ktorá bola schválená vládou Ivety Radičovej a vysoko ohodnotená Európskou komisiou v Bruseli. Súčasťou stratégie sú akčné plány rozpracované pre jednotlivé oblasti (bývanie, vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie), na ďalších treba pracovať. Cieľom realizácie stratégie je zmena postavenia obyvateľov rómskych komunít, zníženie napätia medzi neprispôsobivými a majoritou. Prijatím stratégie sa vláda zaviazala tento dokument dodržiavať a napĺňať akčné plány monitorované v poslednom štvrťroku každého kalendárneho roka, teda aj roka 2013.

Peter Pollák je nástupcom Miroslava Polláka. Splnomocnenec nominovaný vládou R. Fica v spolupráci s OĽANO. P. Pollák je tiež poslancom OĽANO a pri nástupe na pozíciu splnomocnenca hovoril o svojich plánoch, spoločnom postupe s vládou a riešeniach, ktoré má pripravené. Ponúkli program s názvom „Správna cesta". Najskôr predstavili desať princípov údajnej reformy, ktorých obsahom boli všeobecné tézy, kde sa  až štrnásťkrát spomínal „štát": Štát zabezpečí vhodnú výchovu detí, štát určí..., štát ...

Následne vláda deklarovala predložiť v týždenných intervaloch konkrétne rozpracované body „reformy" podľa jednotlivých oblastí. Prvou bola téma školstva, ktorá prišla s niekoľko týždňovým oneskorením. Druhá o vymožiteľnosti práva tiež meškala.... Pomaly sa smelá prezentácia skončila bez rozpracovania ďalších tém. P. Pollák začal vystupovať ako splnomocnenec, ktorý nič nemôže, lebo nemá finančné prostriedky. V ostatných vystúpeniach hovorí, že on navrhuje, ale ostatné robí vláda.

Často počúvame slovné spojenie „slušní ľudia" a skôr populistické vyjadrenia, ako budú slušní odmenení a neslušní trestaní. Zákon, ktorý je vrcholným dielom vlády a splnomocnenca prezident nepodpísal.

O stratégii sa mlčí ako o tom pláne a tehlách...

Realizáciou princípov „Stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020", ktorá ponúka riešenia, sa zmení postavenie rómskych komunít, zmierni sa napätie medzi Rómami a majoritou.

 

„VEZMIETE UŽ TEN PLÁN A ZAČNITE STAVAŤ DOM OD ZÁKLADOV"

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?