Stolček, prestri sa! Oslík, otras sa a obušok, z vreca von...

Autor: Miroslava Szitová | 10.5.2013 o 14:38 | (upravené 10.5.2013 o 17:22) Karma článku: 11,87 | Prečítané:  901x

Rozprávka vo mne evokuje paralelu so súčasným ministrovaním Dušana Čaploviča. Strany Ľudovej platformy zvolali okrúhly stôl s odborníkmi, pedagógmi i zástupcami rodičov, aby spolu diskutovali o zhoršujúcej sa situácii v školstve. Ani sme sa nenazdali a hneď boli zvolané stoly dva. V rozprávke nastal v jednej chvíli zvrat, keď „čarovný stolík" zlá hostinská vymenila.

 

Ministerstvo školstva zvolalo okrúhly stôl v rovnakom čase ako strany Ľudovej platformy... Zaspomínala som si na dobu minulú, keď sa v termínoch „levočského odpustu" organizovali iné odpútavacie akcie. A pre našich súdruhov sú tieto hry stále aktuálne. Minister stolček prestieral, ale očakávania nenaplnil a ľudí „nenasýtil". Správu o stave školstva síce predložil vo veľmi podrobnom a precíznom prevedení, ale o finančnom vyjadrení v nej nenájdete skoro nič. Sľubované financie pre pedagógov, odborných zamestnancov, nepedagogických zamestnancov sú v nedohľadne, no správa o školstve uvažuje v scifi štýle  o vízii v roku 2020.

Ministerstvo postupnými krokmi oslabuje sieť škôl a školských zariadení, berie slobodu rodičom, diktátorským spôsobom chce zasahovať do kompetencii rady školy. Sieť škôl oslabuje znížením koeficientov na žiaka a neefektívnym financovaním ŠKD, CVČ... Tvári sa, že spravodlivo prerozdeľuje financie do obcí a miest. Čo je spravodlivé na tom, keď každá  obec dostane finančné prostriedky na deti od 5-15 rokov, no nemá žiadne zariadenia, v ktorých sa žiaci vychovávajú a vzdelávajú. A čo je spravodlivé na tom, keď existujúce fungujúce zariadenia musia byť z dôvodu nedostatku prostriedkov zatvárané. Prečo sa tak nedeje aj v prípade iných rezortov, napr. bezpečnosti? Nech vláda rozdelí peniaze na bezpečnosť do obcí a miest a zruší financovanie polície.

Plánované zavedenie spádových škôl obmedzí slobodný výber vzdelávania, je návratom pred rok 1989. Dieťa má navštevovať školu, ktorú mu určia ako spádovú. Bez slobody výberu z hľadiska kvality, prispôsobenia talentu dieťaťa, cestovaniu rodičov a pod. Správa ministra školstva ide ešte ďalej. Riaditeľa školy má vyberať starosta a primátor. Oslabuje sa pozícia rady školy, ktorá je tvorená zástupcami pedagógov, nepedagógov, rodičov, obce..

Kto a prečo má záujem takýmto spôsobom centralizovať moc do rúk starostu a primátora? A ako starosta, ktorý možno nemá ukončenú ani základnú školu, dokáže vybrať najlepšieho riaditeľa školy? State o tom, ako chce ministerstvo zabezpečiť kvalitu výchovy a vzdelávania v rokoch 2013-2016, koľko finančných prostriedkov na to vláda vyčlení, budete v správe hľadať márne. SMER, podobne ako v nedávnej minulosti neohrozený pán Mečiar s HZDS, tu už o pár rokov nebude. Oslík by sa mal otriasť už teraz, ale vláda vraj musí šetriť.... A čo tak namiesto 600 miliónov, ktoré vláda plánuje na odkúpenie zdravotných poisťovní, použiť 200 miliónov do školstva? Môže sa stať, že zástupcom pedagógov, odborných zamestnancov, nepedagógov i rodičov bude dochádzať trpezlivosť. V rozprávke sa spravodlivosť ukrýva....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?