Rada pre pána Kaliňáka

Autor: Miroslava Szitová | 4.4.2013 o 21:10 | Karma článku: 10,20 | Prečítané:  1097x

Slovensko po novembri 1989 mnohým nenapĺňa vysnívané očakávania. Máme demokraciu ale máme skutočne to, čo sme chceli? Možno by bolo vhodnejšie, ak by sme stav našej spoločnosti nazvali procesom vývoja demokracie a pokúsili by sme sa zadefinovať jej vývojové štádium.

 

Sme jediná krajina v Európe so systémom samospráv nezávislých od štátu, vo svete známy ako tzv. severoamerický model spoločnosti, so systémom verejnej kontroly a spoluúčasti verejnosti na správe vecí verejných. Tento model sme ale mali stáročia pred objavením Ameriky. Historicky systém samospráv nezávislých od štátu bol v minulosti z Európy prevezený do Ameriky a tam sa ďalšie roky prirodzene vyvíjal. Jeho súčasťou u nás boli mestské samosprávy, ktoré mali  mestské polície ale aj súdnu moc. Po druhej svetovej vojne komunisti centralizovali verejnú správu, model samospráv nezávislých od štátu zničili a na jeho mieste  vznikli národné výbory ako orgány štátnej moci, štátnej správy a samosprávy. Zanikli mestské polície a ostala po nich stopa v podobe  inšpekcií verejného poriadku. Za socializmu sme mali všetci povinnosť pracovať a podľa zákona o priestupkoch bolo možné za priestupok udeliť finančnú sankciu a stiahnuť ju previnilcovi zo mzdy. V čase národných výborov boli na prejednávanie priestupkov zriadené komisie. Dnes však už byť zamestnaný nie je povinnosťou a je to legálne. Problém nastáva vtedy, ak jednotlivec nemá z čoho zaplatiť pokutu (nemá finančné prostriedky), lebo jeho jediným príjmom je poberanie sociálnych dávok. Príčinou je  stále platný socialistický zákon o priestupkoch, ktorý umožňuje trestať len pracujúcich. Veci nefungujú, aj keď máme demokraciu, lebo pozostatky socialistického dinosaura  tu ešte stále prežívajú a brzdia vývoj demokracie a fungujúcej spoločnosti. Dnes sú na Slovensku ľudia, ktorí sa dopúšťajú protiprávneho konania, ale keďže nemajú príjem, prípadne žijú so sociálnych dávok, nie je možné ich, podľa stále platného zákona o priestupkoch, účinne sankcionovať.

Podľa platnej legislatívy za verejný poriadok zodpovedajú samosprávy, vydávajú všeobecne záväzné nariadenia, ktorých porušenie je priestupkom. Samosprávy si môžu zriadiť obecnú políciu, ale nebola im vrátená historicky overená možnosť zriadiť súdnu moc na prejednávanie prípadov porušenia verejného poriadku. Táto kompetencia ostala zamestnancom štátu na obvodných úradoch. Samospráva nemá žiaden dosah na ich počty, personálne a odborné zloženie, produktivitu práce jednoducho na nič, ale má zodpovednosť za verejný poriadok. Tento fakt je dosť veľkou prekážkou fungovania systému. Navyše obvodné úrady nemajú nástroj ako potrestať nemajetného nepracujúceho občana bez príjmu. Zo socializmu nám zostal iba nástroj na potrestanie ľudí pracujúcich a poberajúcich mzdu. Lenže podľa Ústavy SR sme si všetci rovní, teda mali by byť potrestateľní aj nemajetní. Riešením je trest formou výkonu verejných prác, tento nástroj je uplatňovaný v dvesto ročnej demokracii v USA voči všetkým občanom a USA sú predsa demokratickým štátom. V parlamente je momentálne návrh zákona pána Kaníka, ktorý koalícia zatiaľ odmieta podporiť.

Ďalší problém s doteraz  prežívajúcim pozostatkom socializmu, teda prejednávaním priestupkov obvodnými úradmi je v tom, že v demokratickom štáte prípady porušovania základných ľudských práv rieši súd a nie úradník. Tento nefunkčný totalitno-demokratický hybrid je príčinou, prečo Dobrovodský opustil dom. Samospráva nemá doriešené účinné nástroje na kontrolu verejného poriadku. Obce by mali mať možnosť v prípade potreby zriadiť obecný-mestský súd, aby prejednával priestupky vo veciach verejného poriadku v pôsobnosti obce. Súd, prostredníctvom sudcu voleného na určité obdobie, by mal mať možnosť ukladať aj trest výkonu verejných prác.

Nezávislý systém samospráv umožňuje riešiť lokálny rozvoj a lokálne situácie. Umožňuje  rýchly vývoj a reakciu na lokálne problémy za predpokladu, že sa s týmto modelom narába správne. Umožňuje  optimalizovať náklady na verejnú správu a umožňuje ľudom (občanom obce, mesta) podieľať sa správe vecí verejných..

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.


Už ste čítali?