Odstúpiť – kachličkár – slobodné voľby

Autor: Miroslava Szitová | 8.11.2014 o 2:21 | (upravené 8.11.2014 o 2:32) Karma článku: 12,50 | Prečítané:  2130x

Odstúpiť, odstúpiť.... Možno je to zhoda náhod, že súčasný predseda parlamentu, áno, ten, ktorý pred 25 rokmi kachličkoval, vyhlásil voľby do samosprávy na 15. 11. 2014.    

PRED 25. ROKMI – NEŽNÁ (ZAMATOVÁ) REVOLÚCIA

Mala som 16. rokov a zvolili ma za predsedníčku štrajkového výboru zastupujúcu prvákov na strednej škole. Nosila som pripnutú trikolóru a tešila sa na slobodu, ktorú však bolo treba vybojovať. Hodinu po hodine, minútu po minúte som sledovala správy z Prahy, Bratislavy a ďalších miest. V rozhovoroch s ľuďmi bolo cítiť obrovskú nádej, občas však bolo počuť aj slová o invázii „priateľských vojsk“, ktorá nasledovala po pokuse o zmenu režimu v roku 1968. Nie, nebolo to jednoduché vzdanie sa moci. Bol to zápas o slobodu.

 

40 ROKOV KOMUNIZMU

Vláda jednej strany, ktorá mala obsadené všetky posty a kontrolovala každého a všetko. Žiadna sloboda tlače a prejavu. Žiadne cestovanie do zahraničia pre bežného človeka. Ostnatý drôt okolo štátnych hraníc. Štúdium len pre vyvolených. Žiadne náboženské prejavy bez postihu. Nemožnosť vysloviť, napísať svoj názor, ktorý by nekorešpondoval s ideológiou. Cenzúra v médiách, hudbe, divadlách... Žiadne slobodné voľby, iba lístky, ktoré museli ľudia vhodiť do urny, aby účasť dosiala nad 90%, s jasným výsledkom. Komunistická strana ako „vedúca sila v spoločnosti a v štáte“. Tvrdé sankcie, väzenia, vyhrážanie, smrť, prenasledovanie. Následky pre celú rodinu „previnilca“, nepriateľa štátu.

 

POŽIADAVKY ĽUDÍ 17. NOVEBRA 1989

Ľudia skandovali heslá „Chceme slobodu!", „Slobodné voľby", „Preč s totalitou". „Chceme pravdu!“, Na Vianoce slobodu!“, „Študenti všetkých fakúlt, spojte sa!“, „Študenti, už nikdy o nás bez nás!“, „Nechceme Miloša!“, „Lidové noviny študentom“, Pravda víťazí“,  „Chceme demokraciu!", „Slobodnú republiku v slobodnej Európe“, Poďte s nami!", „V jednote je sila!“, „Koniec vlády jednej strany“, „Nechceme vládu jednej strany“, „Odstúpiť, odstúpiť!“............

A nezabudnuteľné slová pána prezidenta Václava Havla: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. 

DNES PO 25 ROKOCH

Často počúvame, že žiadna revolúcia nebola. Že to bolo vopred pripravené. Znovu máme vládu jednej strany a ľudia kričia predsedovi parlamentu: „Odstúpiť“.........

 

A ČO NÁS ČAKÁ

Komunálne SLOBODNÉ VOĽBY, ktoré máme vďaka 17.NOVEMBRU 1989. Využi šancu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

ŠPORT

Lídrom Bory na Tour de France bude Čech, Sagan zabojuje o zelený dres

Leopold König pôjde na Tour so Saganom.


Už ste čítali?