Soche slobody vezmú z ľavej ruky tabuľu s vyhlásením nezávislosti

Autor: Miroslava Szitová | 16.11.2012 o 22:07 | (upravené 16.11.2012 o 22:14) Karma článku: 16,45 | Prečítané:  3100x

Nepopierajme dejiny, neničme históriu a zanechajme našim deťom hodnoty. „Cirkvi prekáža, že na minci s vierozvestcami nebudú kríže“. Po prečítaní článku som bola sklamaná a šokovaná. Národná banka Slovenska (ďalej NBS) na budúci rok v máji vydá pamätnú obehovú mincu k 1 150. výročiu príchodu bratskej dvojice svätých Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy. Svätožiara ani kríže na nej figurovať nebudú. V pôvodnom návrhu však nad hlavami svätcov mala byť svätožiara a na ich odeve kríže.  Ako povedala pre agentúru SITA hovorkyňa NBS Petra Pauerová, NBS zaslala v rámci štandardného procesu návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám. Európske inštitúcie však nechcú, aby na minci bola svätožiara a kríže. Slovenská banková rada to akceptovala.

Vezmeme soche slobody z ľavej ruky tabuľu s vyhlásením nezávislosti? Prečo tak vážne zasahujú európske inštitúcie do histórie národa? Komu môže vadiť svätožiara a kríž, symboly, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou vyjadrenia a významu príchodu a pôsobenia svätých Konštantína a Metoda na Veľkej Morave.

Nielen cirkvi, ktorej som súčasťou prekáža, že na minci nebude znázornený pravý symbol, ale prekáža to aj mne ako človeku.  A som presvedčená, že tento krok bude prekážať všetkým, ktorí sa usilujú o zachovanie kultúrneho dedičstva nášho národa.

V roku 2013 si pripomíname 1 150. výročie príchodu bratov Konštantína a Metoda na Slovensko. Vďačíme im za reč, písmo, kultúru, vieru...

Vyzývam kompetentných, aby v tejto veci konali. Nemôžeme mlčať....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Hotel v Taliansku zasypala lavína, záchranári vytiahli prvého mŕtveho

Lavínu pravdepodobne spôsobilo zemetrasenie.

KULTÚRA

Michal Havran: Keby som mal dnes osemnásť, bol by som zúrivým ateistom

Zo žartu sa nazýva salónnym teológom.

KOMENTÁRE

Migranti! Psssst! A nesiahajte na Snehulienku

V Moskve vydali príručku pre imigrantov ako sa majú v Rusku správať.


Už ste čítali?