Soche slobody vezmú z ľavej ruky tabuľu s vyhlásením nezávislosti

Autor: Miroslava Szitová | 16.11.2012 o 22:07 | (upravené 16.11.2012 o 22:14) Karma článku: 16,45 | Prečítané:  3088x

Nepopierajme dejiny, neničme históriu a zanechajme našim deťom hodnoty. „Cirkvi prekáža, že na minci s vierozvestcami nebudú kríže“. Po prečítaní článku som bola sklamaná a šokovaná. Národná banka Slovenska (ďalej NBS) na budúci rok v máji vydá pamätnú obehovú mincu k 1 150. výročiu príchodu bratskej dvojice svätých Konštantína a Metoda na územie Veľkej Moravy. Svätožiara ani kríže na nej figurovať nebudú. V pôvodnom návrhu však nad hlavami svätcov mala byť svätožiara a na ich odeve kríže.  Ako povedala pre agentúru SITA hovorkyňa NBS Petra Pauerová, NBS zaslala v rámci štandardného procesu návrh na mincu do pripomienkového konania európskym inštitúciám. Európske inštitúcie však nechcú, aby na minci bola svätožiara a kríže. Slovenská banková rada to akceptovala.

Vezmeme soche slobody z ľavej ruky tabuľu s vyhlásením nezávislosti? Prečo tak vážne zasahujú európske inštitúcie do histórie národa? Komu môže vadiť svätožiara a kríž, symboly, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou vyjadrenia a významu príchodu a pôsobenia svätých Konštantína a Metoda na Veľkej Morave.

Nielen cirkvi, ktorej som súčasťou prekáža, že na minci nebude znázornený pravý symbol, ale prekáža to aj mne ako človeku.  A som presvedčená, že tento krok bude prekážať všetkým, ktorí sa usilujú o zachovanie kultúrneho dedičstva nášho národa.

V roku 2013 si pripomíname 1 150. výročie príchodu bratov Konštantína a Metoda na Slovensko. Vďačíme im za reč, písmo, kultúru, vieru...

Vyzývam kompetentných, aby v tejto veci konali. Nemôžeme mlčať....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?